erb_erben_235.jpg
 

Nabízíme

Zátiší s loutnou

Tragikomedie
režie: Jiří Kněžourek
 
 
 
Osoby a obsazení:

Text sleduje:
 
 
 

Staré pověsti české na motivy A. Jiráska

Komedie
režie: Vladimír Kněžourek
 
 
 
Osoby a obsazení:

Text sleduje:
 
 
 

Podmínky pro pořadatele


a) technické a provozní b) finanční c) další podmínky:
 


KONTAKTY
e-mail: divadlo.miletin@seznam.cz
předseda spolku Iveta Zavadilová
mobil: 604 633 719
kontaktní formulář
 

Publikace Karel Jaromír Erben

obal_erben01.jpg, 26kB Autor:
Stanislav Friedrich
Publikace o miletínském rodákovi Karlu Jaromírovi Erbenovi, o historii (i kulturní) i současnosti Miletína.

 

Jičínský deník o knize Karel Jaromír Erben


 

Miletínští vydali knihu o rodákovi Karlu Jaromíru Erbenovi

Miletín – Rozhovor se Stanislavem Friedrichem, autorem knihy o Karlu Jaromíru Erbenovi a Miletíně.


28.2.2011 12:15

Kde by jinde měla vzniknout kniha o Karlu Jaromíru Erbenovi než v jeho rodišti?

Stejný názor měl jistě i Stanislav Friedrich, dlouholetý člen a nynější tajemník divadelního spolku Erben, který se psaní o mistrovi české balady ujal. Neopomněl také zmínit historii a současnost tohoto města, které je spjaté s básníkem zrovna tak, jako s tradičními Miletínskými modlitbičkami. 

Co vás inspirovalo k sepsání této publikace?
Přesto, že jsem původem Moravák, už zde žiji čtyřicet let a Miletín mně přirostl k srdci. Minulý rok jsme slavili 140 let od Erbenovy smrti. Letos si pro změnu připomínáme optimističtější výročí, a to dvě stě let od jeho narození. Myslím si, že Miletín si také zaslouží, aby se o něm vědělo tak, jako si lidé spojují třeba Českou Skalici s Boženou Němcovou. A protože jsem původním povoláním učitel a kultura je mi blízká, rozhodl jsem se knihu za podpory města a Rady divadelního souboru Erben vytvořit.

Jak dlouho jste ji psal?
Přibližně asi půl roku. Publikace byla vydána v počtu tisíc kusů.

Kde jste sháněl podklady? Bylo to složité pátrání?
Kdybych tu žil odmala, věděl bych, jak to tu dříve vypadalo, co se tady dělo. Já ale musel vše studovat z kronik, obcházet místní obyvatele, muzea. Teď pátrám po umělcových potomcích. A pokud vše dobře dopadne, na podzim přijede knihu pokřtít Erbenův prapravnuk.

Je to vaše literární prvotina nebo máte na kontě ještě jiná díla?
V pořadí je to již pátá publikace. V roce 2007 jsem například napsal připomínku k 180 letům ochotnického divadla v Miletíně.

Jste členem divadelního spolku Erben již desítky let, jak si soubor vedl v minulosti a jak nyní?
Soubor hraje nepřetržitě již od jeho založení roku 1827 a stále je úspěšný. Během roku hrajeme a pořádáme několik divadelních přehlídek. Teď je samozřejmě těžší zlákat mládež. Má jiné zájmy, jejich volnému času teď vévodí počítač.

Jak byste charakterizoval osobnost K.J. Erbena?
Byl to velmi pracovitý a obětavý člověk. Ke všemu byl navíc nemocný, a přesto se neúnavně snažil a napsal za svůj život mnoho děl. Když se podíváte na jeho podobiznu z roku 1870 těsně před smrtí, vypadal jako by mu bylo devadesát let.

Přišel jste během psaní na nějakou perličku?
Ano, perličkou byl správný název našeho kostela. V různých informačních brožurách je totiž jeho jméno uváděné v jiných podobách. Musel jsem si u několika zdrojů ověřit, že je to opravdu kostel Zvěstování Panny Marie.

Staženo z Jičínského deníku,
článek Miletínští vydali knihu o rodákovi Karlu Jaromíru Erbenovi

Kniha "180 let ochotnického divadla v  Miletíně"

dse180l.jpg
Uplynulo již 180 let od doby, kdy se poprvé hrálo v Miletíně české ochotnické divadlo. K tomuto výročí jsme vydali zajímavou knihu; v ní se dočtete o našem městě a o našem rodákovi K. J. Erbenovi, jehož jméno náš soubor nese. Dozvíte se nejen o prvopočátcích divadelního snažení v Miletíně - kniha také dokládá bohatou činnost ochotníků nejen v době obou válek, ale i po osvobození. Dočtete se zde o oslavách 160 let trvání divadla a o budování muzea v miletínském zámku. Do muzea se můžete objednat telefonicky nebo e-mailem - viz kontakty.
Knihu můžete koupit na MěÚ Miletín, v prodejně nábytku na náměstí, v prodejně novin u paní Dubenecké a také v muzeu.
Knihu si můžete objednat i na mobilu 603 573 255 u pana Friedricha.
 

Máte zájem účastnit se dění kolem divadla nebo se osobně objevit přímo na jevišti?

Chcete-li se zapojit do činnosti ochotnického divadla, rádi vás mezi sebou přivítáme. Stačí, když si zavoláte nebo se dotážete některého z členů divadelního souboru, kterého znáte - viz kontakty. Vítáme všechny zájemce, zejména pak mladší ve věku 18 - 3O let.
Stanete se tak pokračovatelem těch, kteří na miletínských prknech rozdávali smích či poučení. Pokud nemáte zájem objevovat se přímo na jevišti a myslíte si, že by se vám mezi ochotníky líbilo a bavila by vás práce okolo divadla, pak jste opět vítáni. Potřebujeme lidi, kteří se starají o provozně technické záležitosti, připravují scénu, dokáží pracovat se zvukem, světlem a hudbou. Bez těchto odborníků si dnešní divadlo nelze představit, a proto jsou v souboru váženi. Pokud tedy máte chuť, neváhejte a přijďte.