erb_erben_235.jpg
 

Historie

Obnovení činnosti DS Erben

Divadlo v Miletíně ožilo v únoru r. 1999. Tehdy soubor tvořilo 18 divadelníků. 9 dětí a 9 dospělých. A pak už to jelo....
Ochotníci se dali do nelehké práce a začali zkoušet hru Vodník Mařenka. Dětská část souboru nastudovala hry Císařovy nové šaty a Princezna na hrášku. Premiéra se konala v květnu a měla veliký úspěch. Ochotníci hráli nejen pro miletínské diváky, ale pobavili i diváky okolních měst a obcí. V září vystoupili na 9. ročníku Jičín - město pohádky. Netradiční Mikulášskou nadílku připravili pro malé diváky nastudováním Čertovské pohádky. Po skončení přišel mezi publikum Mikuláš s nadílkou. Nový rok 2000 přivítali ochotníci další premiérou pohádky Červená Karkulka aneb patálie s hloupým vlkem. V září vystoupili na 10. ročníku Jičín - město pohádky. Pro dospělé byla uvedena hra Dezertér z Volšan. S touto hrou byl soubor pozván na 53. Klicperův Chlumec.
V listopadu 2000 jsme za účasti ochotníků z Úpice obnovili tradici a uskutečnili V. Divadelní Erbenův Miletín 2000. DS Erben Miletín se představil s premiérou pohádky Rozpustilý Janeček a komedii Už mou milou ...
V roce 2001 byl vydán zpravodaj Divamiz č.1 a č.2. Zájezdová představení - Nová Paka, Hlavňovice, Horní Nová Ves aj. Nominace DS Erben na Jivínského Štefana za pozoruhodný kulturní počin roku 2000 a M.Hýbner za dlouhodobé zásluhy. Vystoupení zahraničních folklorních souborů v Miletíně (Rancho Portugalsko a Ranča Slovinsko s Hořeňáčkem Lázně Bělohrad). Pozvání na Velhartické pohádkové odpoledne. Zářijové zájezdové představení do Jindřichovic pod Smrkem. Třetí účast na 11. ročníku festivalu Jičín - město pohádek.
VI. divadelní Erbenův Miletín, festival amatérských divadelních souborů ke 190. výročí narození K. J. Erbena za podpory MK ČR a za účasti DS Erben Žebrák, DS Krakonoš Vysoké nad Jizerou, DS Čáp Dobruška s DS Erben Miletín s premiérou pohádky Stříbrná studánka. Prosincová účast na divadelní přehlídce 34. Erbenův Žebrák s pohádkou Rozpustilý Janeček a komedií Dezertér z Volšan a Už mou milou .... Na závěr roku byla 26. 12. opakována pohádka Stříbrná studánka. Celkově v uplynulém období sehrál soubor 91 představení (9 premiér) s průměrnou účastí 203 diváků na představení.
V letošním roce byl soubor opět nominován na Jivínského Štefana. Soubor hraje v okolí pro děti a v červnu připravil s Hořeňákem folklorní večer k obohacení kultury v obci. Na letošní prázdniny přišlo pozvání do Dačic na festival "Za dačickou kostku cukru".
Podzimní divadelní sezónu zahajujeme v září výměnou představení s DS Vrchlický Jaroměř. Již teď plně připravujeme VII. DEM - festival amatérských divadelních souborů ke 175.výročí trvání ochotnického divadla v Miletíně za podpory KÚ Hradec Králové a Nadace Českého literárního fondu a dalších sponzorů, kde účast přislíbili DS Tyl Dačice DS(a)Maťák Pardubice, DS Jirásek Úpice, DS Čáp Dobruška, DS K.J.Erbena Žebrák v termínu 26.10. - 30.listopadu 2002.
30. listopadu se DS Erben Miletín představil s premiérou komedie Karla Poláčka Vše pro firmu.
Od 12. srpna 2006 běží stálá expozice národního divadla Českého podkrkonoší v miletínském zámku.
20.dubna 2007 byla vydána kniha k 180 letům trvání ochotnického divadla v Miletíně.
4.května 2007 při zahájení V. miletínského divadelního jara pokřtil tuto knihu velký znalec a odborník na ochotnické divadlo v ČR prof. Císař a stal se tak jejím kmotrem.
4. - 6. května 2007 proběhla v miletínském sále Sousedského domu V. východočeská přehlídka ochotnických souborů pod názvem "V. Miletínské divadelní jaro".
4.května 2007 uvedl divadelní soubor ERBEN divadelní hru Jana Zahradníčka v režii V. Čaňka "Ježíškova košilka". DS Erben získal ČESTNÉ UZNÁNÍ.